Aktuality

Metabolizmus. Máme ho všetci, ale nie všetci ho máme rovnaký. V našom článku sa dozvieš, ako metabolizmus funguje, prečo ho má niekto rýchly a niekto, naopak, pomalý, a akými spôsobmi si ten svoj zrýchliť.

Čo je to metabolizmus?

Metabolizmus je súbor chemických procesov, ktoré prebiehajú vo všetkých živých organizmoch na udržanie života. Zahŕňa tie reakcie, ktoré sa podieľajú na premenách energie a látok v tele. Metabolizmus sa delí na dve hlavné časti:

 1. Anabolizmus: Procesy, pri ktorých sa jednoduchšie látky spájajú a tvoria zložitejšie molekuly. Typickým príkladom je syntéza bielkovín z aminokyselín. Anabolizmus vyžaduje energiu.
 2. Katabolizmus: Procesy, pri ktorých sa zložité molekuly rozkladajú na jednoduchšie látky, pričom sa uvoľňuje energia. Príkladom je štiepenie glukózy na energiu počas bunkového dýchania.

Celkový metabolizmus organizmu je výsledkom rovnováhy medzi anabolickými a katabolickými procesmi a závisí od rôznych faktorov, ako sú vek, pohlavie, genetika, úroveň fyzickej aktivity a stravovacie návyky.

Ako metabolizmus funguje?

Metabolizmus človeka funguje prostredníctvom komplexnej siete chemických reakcií, ktoré prebiehajú v bunkách a sú riadené enzýmami. Tieto procesy sme si už vyššie rozdelili na anabolizmus a katabolizmus. Podrobnejšie metabolizmus funguje takto:

 1. Príjem živín: Metabolizmus začína príjmom potravy. Potraviny sa rozkladajú v tráviacom systéme na základné živiny: sacharidy, bielkoviny a tuky.

 2. Absorpcia a transport: Tieto živiny sa absorbujú v čreve a transportujú do buniek krvou. Každá bunka ich potom využíva podľa svojich potrieb.

 3. Katabolizmus:

 • Glykolýza: Rozklad glukózy na pyruvát, pričom sa uvoľňuje energia v podobe ATP (adenozíntrifosfátu).
 • Krebsov cyklus: Pyruvát sa ďalej rozkladá v mitochondriách na oxid uhličitý a vodu, pričom sa uvoľňuje viac ATP.
 • Beta-oxidácia: Rozklad mastných kyselín na acetyl-CoA, ktorý sa tiež využíva v Krebsovom cykle na tvorbu energie.
 1. Anabolizmus:
 • Syntéza bielkovín: Aminokyseliny sa spájajú za vzniku bielkovín, ktoré sú potrebné na opravu tkanív a rast.
 • Lipogenéza: Prebytočné sacharidy a bielkoviny sa premieňajú na tuky, ktoré sa ukladajú ako zásobná energia.
 1. Regulácia metabolizmu:
 • Hormóny: Hormóny ako inzulín, glukagón, tyroxín a adrenalín regulujú rôzne aspekty metabolizmu – inzulín podporuje vstrebávanie glukózy do buniek a jej využitie na energiu alebo ukladanie.
 • Enzýmy: Každý krok v metabolických procesoch je riadený špecifickými enzýmami, ktoré urýchľujú chemické reakcie.
 1. Energetická bilancia: Telo neustále sleduje príjem a výdaj energie. Ak je príjem energie vyšší ako jej výdaj, prebytočná energia sa ukladá vo forme tuku. Ak je výdaj energie vyšší, telo využíva zásoby energie, aby pokrylo svoje potreby.

Metabolizmus je dynamický proces, ktorý sa mení v závislosti od potrieb tela a vonkajších podmienok. Správne fungovanie metabolizmu je kľúčové pre zdravie a energetickú rovnováhu organizmu.

Prečo má niekto rýchly a niekto pomalý metabolizmus?

Rýchlosť metabolizmu, teda ako rýchlo telo premieňa živiny na energiu, ovplyvňujú viaceré faktory. Niektorí ľudia majú prirodzene rýchlejší metabolizmus, zatiaľ čo iní pomalší, a to z nasledujúcich dôvodov:

 1. Genetika: Dedičné faktory hrajú pri rýchlosti metabolizmu významnú úlohu. Niektorí ľudia majú geneticky podmienený vyšší bazálny metabolizmus (BMR), čo znamená, že ich telo spotrebúva viac energie na udržanie základných telesných funkcií.

 2. Vek: Metabolizmus sa s vekom spomaľuje. Po tridsiatke sa zvyčajne každých desať rokov znižuje metabolická rýchlosť o približne 2-5 %, čo znamená, že telo potrebuje menej energie na rovnaké činnosti.

 3. Pohlavie: Muži majú zvyčajne rýchlejší metabolizmus než ženy, pretože majú vyšší podiel svalovej hmoty. Svaly spaľujú viac kalórií než tukové tkanivo, aj keď je telo v pokoji.

 4. Svalová hmota: Ľudia s vyšším podielom svalovej hmoty majú rýchlejší metabolizmus, pretože svaly vyžadujú viac energie na udržanie a fungovanie.

rychly_metabolizmus_2.jpg

 1. Telesná hmotnosť a stavba tela: Väčšie telo a vyšší podiel svalov znamenajú vyššiu energetickú spotrebu. Ľudia s vyšším podielom tuku majú pomalší metabolizmus, pretože tukové tkanivo spotrebúva menej energie.

 2. Hormonálna regulácia: Hormóny ako tyroxín (produkovaný štítnou žľazou), inzulín, kortizol a adrenalín výrazne ovplyvňujú metabolizmus. Napríklad, hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) môže spomaliť metabolizmus, zatiaľ čo hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy) ho môže zrýchliť.

 3. Stravovacie návyky: Frekvencia a zloženie jedál ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu. Pravidelná konzumácia menších porcií počas dňa môže udržiavať metabolizmus aktívny, zatiaľ čo nepravidelná strava a diéty s veľmi nízkym príjmom kalórií môžu metabolizmus spomaliť.

 4. Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita, najmä silový tréning, zrýchľuje metabolizmus. Aeróbne cvičenie (napríklad beh alebo cyklistika) tiež prispieva k zvýšeniu energetického výdaja.

 5. Zdravotný stav: Niektoré zdravotné problémy, ako napríklad hormonálne poruchy alebo chronické ochorenia, môžu ovplyvniť metabolickú rýchlosť.

Každý človek má jedinečný metabolizmus, ktorý je výsledkom kombinácie spomínaných faktorov. Rýchlosť metabolizmu môže byť ovplyvnená životným štýlom, stravou a fyzickou aktivitou, ale základné genetické a biologické faktory zostávajú nemenné.

Ako sa dá zrýchliť metabolizmus?

Zrýchlenie metabolizmu môže pomôcť pri udržiavaní telesnej hmotnosti, zvýšení energie a zlepšení tvojho celkového zdravia. Tu sú spôsoby, ako môžete efektívne zrýchliť svoj metabolizmus:

1. Zvýšenie fyzickej aktivity

 • Silový tréning: Budovanie svalovej hmoty prostredníctvom cvičenia s váhami, napríklad aj pod dohľadom skúsených trénerov, môže zvýšiť tvoj bazálny metabolizmus, pretože svaly spaľujú viac kalórií než tukové tkanivo.
 • Kardio: Aeróbne cvičenia, ako beh, plávanie alebo cyklistika, zvyšujú kalorický výdaj počas aktivity a tiež môžu zvýšiť rýchlosť metabolizmu po tréningu.
 • Intervalový tréning s vysokou intenzitou (HIIT): HIIT kombinuje krátke výbuchy intenzívneho cvičenia s obdobím odpočinku alebo nižšej intenzity, čo môže výrazne zvýšiť zrýchliť metabolizmus.

2. Zdravá strava

 • Dostatok bielkovín: Konzumácia bielkovín zvyšuje termogenézu (produkciu tepla) a zrýchľuje metabolizmus, pretože trávenie bielkovín vyžaduje viac energie.
 • Pravidelná strava: Jesť menšie porcie viackrát denne môže udržať metabolizmus aktívny. Dlhé pauzy medzi jedlami môžu metabolizmus zase spomaliť.
 • Pikantné jedlá: Korenie, napríklad čili papričky, obsahujú kapsaicín, ktorý môže zrýchliť metabolizmus.

3. Hydratácia

 • Pitný režim: Dostatočné množstvo vody podporuje aktívny metabolizmus.

4. Dostatok spánku

 • Kvalitný spánok: Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus. Dostatok kvalitného spánku udržiava metabolizmus v rovnováhe a neustále aktívny.

rychly_metabolizmus_3.jpg

5. Stres manažment

 • Redukcia stresu: To sa ľahšie povie, ako urobí, ale snaž sa vyhýbať stresu. Chronický stres môže zvýšiť produkciu kortizolu, ktorý spomaľuje metabolizmus. Možno ti pomôže joga, meditácia alebo hlboké dýchanie, možno stačí navštíviť tvoju obľúbenú posilňovňu a poriadne si zacvičiť.

6. Konzumácia zeleného čaju a kávy

 • Zelený čaj: Obsahuje katechíny a kofeín, ktoré zrýchľujú metabolizmus.
 • Káva: Kofeín v káve môže dočasne zvýšiť metabolizmus a podporiť spaľovanie tukov.

7. Dostatočný príjem kalórií

 • Vyhýbanie sa prísnym diétam: Príliš nízky príjem kalórií počas dlhej doby môže spomaliť metabolizmus, pretože tvoje telo sa prispôsobuje nižšej dostupnosti energie. Je dôležité konzumovať dostatok kalórií na podporu tvojho bazálneho metabolizmu a fyzických aktivít.

8. Suplementácia

 • Niektoré doplnky výživy: Rybí olej, vitamíny skupiny B, železo. proteínový prášok, alebo omega-3-mastné kyseliny môžu podporiť a zrýchliť tvoj metabolizmus, ak je ich príjem v strave nedostatočný. Vždy sa však poraď s odborníkom pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov.

Implementácia týchto zmien môže pomôcť zrýchliť tvoj metabolizmus a zlepšiť celkovú energetickú bilanciu. Zameraj sa na dlhodobé zmeny životného štýlu a stravy, aby si dosiahol a udržal si pozitívne výsledky. Pre viac skvelých článkov klikni na náš blog.

Golem One Pass

Golem One Pass

Užívajte si neobmedzené fitko aj skupinovky v ktoromkoľvek Goleme na Slovensku